Dizel Partikül Filtresi DPF İptali

DPF iptali ile araçta Dizel Partikül Filtresi parametreleri tamamen silinir ve Egzozun içindeki filtrenin kırılması ya da çıkartılıp yerine boş egzoz takılarak egzoz gazı motordan çıkış yaparken filtreye takılmasını önlemektir.

Aynı Gün Teslim

Garantili DPF İptali

Forum Bornova Karşısı

2.Sanayi Girişinde Hizmetinizdeyiz

0532 459 51 90

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

DPF (Dizel Partikül Filtresi), Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 emisyon sınıfındaki tüm dizel motorlu ve turbo beslemeli arabalarda emisyon ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla (havaya karışan ve zararlı olan NOx gazının filtrelerek yakılmasıyla daha zararsız bir biçimde havaya geri salınması) Egzoz sisteminde bulunan bir filtredir. 

Filtrenin amacı içerisinde ki silisyum karbür (SİC) egzozdan dışarı salınan zehirli gazları filtreleyerek egzozdan dışarıya daha da az zehirli gaz çıkmasına yardımcı olur. Böylece doğaya daha az miktarda zararlı gaz salınımı yapılmış olur. Egzoz sistemi, motor devri, aracın çalışma süresi gibi değişkenlerle ısınarak ( 600-700derece) içerisinde ki kurum tepkimeye girer, yakılır ve böylece filtre kendiliğinden temizlenmiş olur. Kısa mesafe sürüşlerde yada soğuk havalarda bazı zamanlar egzoz sistemi filtreyi temizleyecek sıcaklığa ulaşamaz, bu gibi durumlarda dpf sıvısı dediğimiz sıvı filtre sistemine enjekte edilerek tepkime için gereken ısı düşer ve böylece daha düşük sıcaklıklarda filtre temizlenmiş olur. Araçlarda görülen “dpf sıvısı azaldı , partikül sıvısı az , katkı sıvısı kritik seviyede” gibi hatalar bu dpf sıvısının azalmasından meydana gelir.

DPF Sisteminin Kullanım Alanları, Avantajları ve Dezavantajları

DPF sistemi yukarıda da bahsettiğimiz gibi Euro 4 emisyon sınıfına sahip araçların bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 emisyon araçlarda dizel araçların tamamında mevcuttur. Doğayı ve atmosferi korumak için yapılan bu sistem avantajları olduğu kadar bazı durumlarda büyük dezavantajları vardır. En bilinen sorun çalışan bu sistemin arızalanması ve tamirinin mümkün olmaması ya da çok az kişinin yapmasıdır.

Bu sistemin değiştirilmesi B sınıfı araçlarda 3000-4000 TL’den başlayarak sınıfı ve aracın fiyatına göre 15.000TL ye kadar çıkabilmektedir. Tamiri yapılmaz ise filtrenin tıkanması sonucu sürekli arıza lambası yakması, tıkanıklık yüzünden motora geri basınç yaparak sübabları bozabilme yada zaman ayarını kaçırarak motorun vuruntulu çalışmasına ve hatta bazı araçlarda dpf sistemi çalışmadığı için aracın kendi gücünü bilerek kısıtladığı (%30 – %40 a kadar) ve kimi araçlarında filtresi dolu olduğu için çalışmadığı bilinmektedir. Tamir edilecek ya da değiştirilen bu sistem fabrikada takılan sistem kadar uyumlu ve sorunsuz olmayacağı için çoğu kişi DPF iptaline gitmektedir.

Hemen Arayın